Platíte složenky za pojištění vašeho bytu… ale až nastane pojistná událost, žádné peníze nedostanete.
Proč?
Následující řádky by si měl důkladně přečíst každý, kdo získal majetek v dědictví, přepsal jej na své děti nebo se stal jeho vlastníkem po rozvodu. Přestože totiž platíte k dané věci či nemovitosti pojistné, ve skutečnosti nemusí být majetek vůbec pojištěn.
Jak je to možné?
Podobně pokračuje tento zákon v § 2812, kde dodává, že „nebylo-li výslovně ujednáno, že pojištění změnou vlastnictví nebo spoluvlastnictví pojištěného majetku nezaniká, zanikne pojištění dnem oznámení této změny pojistiteli.“
Co to znamená v praxi?
Pravidlo je jednoduché: Pokud se změnila osoba vlastníka či spoluvlastníka, musíte sjednat novou pojistnou smlouvu. Změnou vlastníka a oznámením pojišťovně totiž původní pojistná smlouva zanikla. A peníze, které od té doby posíláte pojišťovně na původní pojistku, utrácíte zcela zbytečně.
Příklad 1:
Syn získal v dědickém řízení dům po svém zesnulém otci. Z pojišťovny chodí složenky na jméno tatínka, syn je pečlivě platí… ale nemovitost už není pojištěna. Pojistka zanikla úmrtím vlastníka, o které se pojišťovna dozvěděla, a v případě škody by syn nedostal z pojistky žádné peníze.
Příklad 2:
Rodiče přepsali byt na děti, ale zůstali v něm dále bydlet. Pojištění platí stále sami, pojištěni už ale nejsou. Pojistka zanikla dnem nabytí právní moci rozhodnutí o povolení vkladu vlastnického práva nového vlastníka do katastru nemovitostí, o kterém se pojišťovna dozvěděla. V případě škodní události pojišťovna pojistné plnění nevyplatí.
Příklad 3:
Pojištění domácnosti sjednal manžel v době trvání manželství. Po rozvodu byt připadl manželce, manžel se odstěhoval a manželka pokračovala v placení pojistky. Zbytečně: Vzhledem ke změně spoluvlastnictví pozbyla původní pojistka na platnosti a žádné peníze z ní nedostane.
Pokud do některé z těchto kategorií spadá i váš majetek, naše doporučení je jasné: Sjednejte si novou pojistku, jen tak bude majetek skutečně pojištěn.
A jak získat zpět peníze, které jste dosud platili zbytečně?
Pojišťovna nemá povinnost sledovat změny vlastníků (a ani k tomu nemá oprávnění či možnosti) a sama od sebe proto nic vracet nebude. O zaplacené peníze musíte tedy sami požádat a žádost zdůvodnit a zdokumentovat (úmrtním listem, kupní/darovací smlouvou, dohodou o vypořádání SJM, výpisy z účtu, apod.). Požádat můžete sice o vrácení celé částky, kterou jste zbytečně zaplatili, pojišťovna ale nemusí vrátit více než úhrady za tři poslední roky – po třech letech se totiž nárok na jejich vrácení promlčuje.
Pavel Řehulka
P.S. V investičním kurzu „Jak kupovat a pronajímat byty“ ukazujeme, jak minimalizovat právní rizika z pronajímání a jak maximalizovat výnos. Nemusíte ale nikam cestovat – celý kurz si můžete vyslechnout v pohodlí vašeho domova: Ve formě zvukové nahrávky a doprovodných materiálů (a vzorové nájemní smlouvy) „přijede“ až za vámi. Více informací najdete na www.JakPronajimatByty.cz