„Výbuch plynu poničil dům…“
„Závada na elektrickém zařízení způsobila požár…“
„Výbuch plynu zranil rodinu v bytě…“
Když ve zpravodajství slyšíme podobné zprávy, sice nás u nich zamrazí, mnohdy si ale říkáme, že něco podobného se nám stát nemůže.
Jak ale potvrzují majitelé bytů, ve kterých tyto události nastaly, ani oni takové neštěstí nečekali. A o to více je zaskočilo vyšetřování, které následovalo.
Občanský zákoník v § 2900 totiž říká, že „vyžadují-li to okolnosti případu nebo zvyklosti soukromého života, je každý povinen počínat si při svém konání tak, aby nedošlo k nedůvodné újmě na svobodě, životě, zdraví nebo na vlastnictví jiného.“ A když požár nebo výbuch nastane, policie začne vyšetřovat, co bylo jeho příčinou… a kdo ponese odpovědnost.
Určí-li totiž vyšetřovací zpráva, že důvodem požáru byla závada na používaném spotřebiči nebo vedení, policie začne pátrat po tom, kdo měl na starost jeho údržbu. A zda nezanedbal nějakou ze svých povinností, jejíž opomenutí následně požár způsobilo.
A to nás přivádí k revizím elektrických a plynových spotřebičů:
Kdo odpovídá za revizi plynu a elektřiny v pronajatém bytě?
Pravidelné lhůty provádění revizí elektrických rozvodů jsou stanoveny ČSN 33 1500. Z této a dalších norem vyplývá, že vlastník nemovitosti je povinen provádět pravidelné revize ve společných prostorách domu (chodby, sklepy, schodiště apod.) každých pět let.
Tato povinnost se však týká společných prostor a žádná norma nestanoví povinnost provádět v této frekvenci revize rozvodů a spotřebičů v samotných bytech.
Požadavek na revizi elektrických rozvodů v bytě mívají spíše rozvodné podniky, které požadují revizní zprávu např. při zvyšování příkonu a i v těchto případech stačí částečná revize elektrického rozvodu např. od elektroměru k bytové rozvodnici.
Obdobné pravidlo platí i pro revizi plynu v bytových jednotkách.
Společenství vlastníků jednotek je povinno zajišťovat provádění kontrol a provozních revizí podle vyhlášky ČÚBP č. 85/1978 Sb. To se ale týká jen té části plynovodu a zařízení, které nejsou v osobním užívání vlastníků bytů.
Dle § 1 odst. (2) vyhlášky č. 85/1978 Sb. totiž platí, že „za zařízení se pro účely této vyhlášky považují zařízení podléhající státnímu odbornému dozoru nad bezpečností práce, vykonávanému Českým úřadem bezpečnosti práce a Inspektoráty bezpečnosti práce.“ Současně ale platí, že „za zařízení uvedená v odstavci (2) se nepovažují zařízení, která jsou v osobním užívání uživatelů bytů a místností nesloužících k bydlení.“
Pokud se tedy plynové zařízení nachází v samotném bytě, povinnost provádět kontroly a provozní revize zařízení nevzniká v případě, že toto zařízení slouží k osobnímu užívání, nikoliv k podnikatelské činnosti vlastníka nebo jeho rodinných příslušníků.
Co je tedy za dveřmi bytu, již pravidelné povinné revizi nepodléhá.
Jak ale z výše uvedeného vyplývá, klíčovým faktorem pro revizní povinnost (a tím pádem i odpovědnost za případné následky) je fakt, zda bylo zařízení předáno do „osobního užívání uživatelům bytu“. Nájemní smlouva by měla tedy pamatovat i na výslovné předání elektrických a plynových zařízení do užívání nájemce.
Výše uvedené ale neznamená, že se o plynová či elektrická zařízení nemusí nikdo starat.
I nadále totiž platí ustanovení energetického zákona č. 458/2000 Sb., které říká, že:
– vlastník elektrické přípojky je povinen zajistit její provoz, údržbu a opravy tak, aby se nestala příčinou ohrožení života a zdraví osob či poškození majetku
– odběratel plynu má povinnost udržovat odběrné plynové zařízení v takovém stavu, aby se nestalo příčinou ohrožení života, zdraví či majetku osob, a v případě zjištění závady tuto bez zbytečného odkladu odstranit.
Přestože tedy předpisy nenařizují pronajímatelům, aby v pronajatém bytě prováděli pravidelnou revizi, i nadále mají povinnost dbát o jejich bezpečný stav.
Právě revize elektrické a plynové instalace je potvrzením o bezvadnosti těchto zařízení a v případě neštěstí také důkazem, že viníkem nebylo zanedbání povinností vlastníka.
Přestože tedy revize v bytech nejsou povinné, můžeme tuto investici v řádu několik set korun v intervalech 3-5 let doporučit.
Pavel Řehulka
P.S. V investičním kurzu „Jak kupovat a pronajímat byty“ ukazujeme, jak minimalizovat právní rizika z pronajímání a jak maximalizovat výnos. Nemusíte ale nikam cestovat – celý kurz si můžete vyslechnout v pohodlí vašeho domova: Ve formě zvukové nahrávky a doprovodných materiálů (a vzorové nájemní smlouvy) „přijede“ až za vámi. Více informací najdete na www.JakPronajimatByty.cz