Možná nastal čas na to, abyste ve vašem bytě zvýšili nájemné.
Proč?
Pokud bydlí nájemce ve vašem bytě už řadu let, za tu dobu se trh s nájmy změnil.
Ceny nemovitostí vzrostly.
A je pravděpodobné, že se zvýšily i nabídkové ceny srovnatelných bytů na pronájem ve vašem okolí.
Zda je to pravda či nikoliv můžeme zjistit dvěma způsoby:
a. Prvním krokem by měla být prohlídka inzerce, ve které ostatní pronajímatelé aktuálně nabízejí volné byty v našem okolí.
Na https://www.sreality.cz si vyhledáme nabídky pronájmu bytů, které svým vybavením, velikostí a lokalitou odpovídají tomu našemu. A uvidíme, jaké částky ostatní za své byty požadují.
(Při studování výše nájmů inzerovaných bytů si musíme samozřejmě uvědomit, že se jedná o nabídkové ceny, byty jsou stále v inzerci a za tuto cenu zatím nedošlo k jejich pronájmu. Ukazují ale výši, za kterou ostatní pronajímatelé své byty nabízejí. A tato částka je pro nás indikátorem toho, za kolik můžeme zhruba nabízet i ten svůj.)
b. Druhou metodou je zjistit průměrné ceny nájemného za metr čtvereční na http://www.cenovamapa.eu/
(Cenová mapa umožňuje zobrazovat ceny nemovitostí s rozlišením nájmu a prodeje a typu nemovitosti. Ceny jsou uvedeny za m2. Jednotlivé vrstvy jsou k dispozici pod tlačítkem seznamu vrstev: byty nájmy, byty prodej a domy prodej. Kliknutím do mapy se pod mapou zobrazí cena/m2 v konkrétní lokalitě.)
Pokud z těchto porovnání zjistíme, že svůj byt pronajímáme za cenu, které je dnes na trhu obvyklá, můžeme se radovat: Naše investice nám přináší maximální výnos.
Pokud ale uvidíme, že se nájemní trh od námi účtovaného nájemného zásadně liší (a posunul se výš), nastal čas k rozhodnutí:
a. Ponechám v bytě nájemce, který nyní sice stabilně platí nižší nájemné, ale znám ho a nemám s ním žádné potíže?
b. Nebo nájemné zvýším a budu riskovat, že se nájemce odstěhuje a já budu muset najít nového, který bude sice platit víc, ale nevím, jak rychle ho získám? A zda bude bezproblémový?
V investičním kurzu „Jak kupovat a pronajímat byty“ se podrobně věnujeme výběru nájemců tak, aby se z toho vašeho nestal neplatič… a z nového nájemce tak nemusíte mít obavy.
Ať se už ale rozhodnete pro kteroukoliv variantu:
1. Vaše nájemní smlouva (a celá strategie pronajímání, kterou vysvětlujeme v investičním kurzu) by měla na tuto situaci myslet a být na ni připravena.
2. Smlouva, kterou jste s nájemcem uzavřeli, by vám měla umožnit nájemné zvýšit (a vzor nájemní smlouvy, kterou získáte spolu s investičním kurzem „Jak kupovat a pronajímat byty“, vám to usnadní).
3. Pokud stávající nájemce na váš návrh zvýšení nájemného přistoupí, je potřeba uzavřít vhodně formulovaný dodatek ke smlouvě (který, aby nebyl zpochybnitelný, má obsahovat nejen identifikaci obou stran a návaznost na nájemní smlouvu, ale také výši nového nájemného, záloh a další důležité detaily)
4. Za určitých okolností, který vysvětlujeme v doprovodném průvodci k investičnímu kurzu, můžete nájemné zvýšit i tehdy, pokud s tím nájemce nesouhlasí. I zde je ale nutné správně formulovat dopis, který nájemci zašlete.
Každý pronajímatel si může samozřejmě stanovit nájemné ve výši, v jaké chce.
Bude-li příliš vysoké, byt zůstane pro nezájem nájemců prázdný.
Bude-li příliš nízké, bude sice pronajatý… ale pronajímatel tak bude vlastně každý měsíc přispívat na nájemcovu domácnost.
Protože jste ale do stavby, nákupu, oprav a rekonstrukce pronajímaného bytu investovali své peníze, je přirozené, že chcete, aby se vám vrátily. A to co nejdříve.
Zvyšování nájemného na úroveň, která je dnes obvyklá pro srovnatelné byty ve vašem okolí, je tedy přirozeným krokem, který by měl pravidelně absolvovat každý pronajímatel.
A doufám, že máte při pronajímání vašeho bytu vše promyšlené a právně pojištěné tak, aby přinášel maximální výnos i vám.
(c) Pavel Řehulka
www.JakPronajimatByty.cz