Kdy musíte při pronájmu bytu předložit průkaz energetické náročnosti

Řada novinových článků v poslední době straší majitele nemovitostí tím, že při jejich prodeji či pronájmu musí předložit zájemci tzv. průkaz energetické náročnosti…

… jinak dostanou pokutu až 200 000 Kč.

Pořízení takového průkazu stojí ale několik tisíc korun a každý pronajímatel bytu by tedy měl vědět, kdy tento průkaz skutečně potřebuje… a kdy ne.

Vysvětlení následuje…

Už od 1.1.2013 platí novela zákona o hospodaření energií (č. 406/2000 Sb.) a tento předpis ukládá majitelům nemovitostí novou povinnost: Sdělit kupujícím/nájemcům energetickou náročnost dané nemovitosti.

Zatímco dříve platila tato povinnost pro velké objekty, průmyslové haly apod., nyní je rozšířena i na obytné budovy, rodinné domy a byty.

Musíte tedy jako majitel bytu spěchat a utrácet tisíce korun za takový průkaz i pro váš byt?

Naštěstí se tomu můžete v řadě případů vyhnout.

>>> A. Pokud pokračujete v pronájmu bytu stávajícímu nájemci

Pokud se nájemce nemění, žádnou novou povinnost nemáte.

>>> B. Pokud pronajímáte byt novému nájemci

Pro samotný jednotlivý byt žádný průkaz zařizovat nemusíte.

Průkaz energetické náročnosti se totiž zpracovává jen pro celý bytový dům a zařídí jej např. společenství vlastníků jednotek. Tento průkaz na celou budovu je pak k dispozici všem vlastníkům jednotlivých bytů. Povinnost zařídit průkaz pro váš dům je navíc odsunuta až na následující roky (bytový dům s energeticky vztažnou plochou nad 1500m2 zpracuje průkaz do roku 2015, nad 1000 m2 do roku 2017 a menší do roku 2019).

>>> C. Pokud byt prodáváte

Zájemce po vás může požadovat předložení energetického průkazu budovy (zpracovaný pro celou budovu). Jako alternativu mu ale můžete písemně požádat společenství vlastníků jednotek o poskytnutí průkazu a pokud vám jej nepředá (protože jej např. nemá), stačí zájemci předložit faktury za elektřinu, plyn a tepelnou energii za tři poslední roky a svou povinnost tím splníte.

Pozor: Pokud je k budově energetický průkaz zpracován, musí být energetická třída uvedena také v inzerci nemovitosti k prodeji.

Povinnost zpracování průkazu se netýká družstevních bytů. V tomto případě totiž nejde o prodej, ale o převod členských práv.

>>> D. Vliv na platnost nájemních/kupních smluv

Pokud se ptáte, zda má (ne)předložení průkazu energetické náročnosti nějaký vliv na platnost kupní či nájemní smlouvy, pak jednoduchou odpovědí je „ne“. Kupní i nájemní smlouvy platí i tehdy, pokud není průkaz zpracován/předložen.

* * *

Převedeme-li tedy výše uvedené do termínového přehledu, pak jsou průkazy energetické náročnosti povinné:

– po 1. 1. 2013 pro rodinné domy při prodeji nebo novém pronájmu
– po 1. 1. 2013* při prodeji jednotlivého bytu (s výjimkou družstevních bytů)
– po 1. 1. 2016* při novém pronájmu jednotlivého bytu (s výjimkou družstevních bytů)

(*Pokud majitel bytu písemně požádá SVJ o průkaz a nezíská jej, může kupujícímu vykázat spotřebu plynu, elektřiny a tepelné energie za poslední tři roky a tím bude jeho povinnost splněna Viz. §7a, odst. 7)

* * *

Pokud jste vlastníkem jiného typu nemovitosti (rodinného domu, obytného domu nebo jiné nemovitosti), na http://www.prukaznadum.cz najdete jednoduchý nástroj, který vám po zaškrtnutí popisu vaši nemovitosti zobrazí přehledné vysvětlení vašich povinností.

(c) Pavel Řehulka
www.JakPronajimatByty.cz


Štítky

energetický průkaz, energetický štítek, nájemce, nájemní smlouva, penb, průkaz energetické náročnosti budovy, společenství vlastníků jednotek


Také vás může zajímat...