Každý pronajimatel touží po nájemci, který nebude jeho byt a zařízení ničit, který bude platit nájemné včas, a se kterým nebudou žádné problémy.
Stoprocentně účinná metoda pro výběr nekonfliktního a platícího nájemce bohužel neexistuje, můžeme však udělat maximum pro to, abychom toto riziko minimalizovali.
Největší nebezpečí na vás totiž číhá při podpisu nájemní smlouvy a identifikace stran. Osoba, která bude napsána v kolonce nájemce, bude nést výhody užívání bytu, ale také povinnosti platit nájemné.
A protože chceme mít jistotu, že se nám nestane, že nájemce po několika měsících zmizí a my zjistíme, že do nájemní smlouvy napsal smyšlené jméno (i to se může stát), prvním krokem je zkontrolovat totožnost nájemce podle občanského průkazu.
Zde zjistíme, na jaké adrese je dosud přihlášen k trvalému pobytu a tuto adresu uvedeme do smlouvy pro identifikační účely.
A dozvíme se zde také, zda má dotyčná osoba manžela/manželku, což by v případě podpisu nájemní smlouvy znamenalo, že právo užívání bytu získá i druhý z manželů.
V nejhorší variantě se může stát, že nájemce bude disponovat nalezeným občanským průkazem, ale i tuto překážku můžeme celkem snadno překonat.
Ministerstvo vnitra totiž na internetu provozuje speciální databázi ztracených občanských průkazů a dalších dokladů. Zároveň tento systém eviduje všechny nahlášené ztráty či odcizení OP (i když dosud nebyl vydán nový doklad).
Webové stránky se aktualizují 1x denně (v nočních hodinách) z centrální evidence a rychlost zveřejnění je závislá na tom, za jak dlouho obdrží pověřený pracovník okresního úřadu potřebné údaje od magistrátu nebo obecního úřadu.
Adresa, na které si můžete zkontrolovat platnost předloženého občanského průkazu, je
http://aplikace.mvcr.cz/neplatne-doklady/
(c) Pavel Řehulka
autor je majitelem realitní kanceláře a tvůrcem investičního kurzu Jak kupovat a pronajímat byty