Hlavní stránka Zpět
Hlavní strana
Články ZDARMA
ZDARMA vzorová nájemní smlouva
Názory pronajímatelů, kteří kurz využívají
Jak kurz získat
Kdo kurz připravil
Pouze pro klienty
 

Článek č.73 Jak se rychle zbavit tajného sídla firmy ve vašem bytě

Nový občanské zákoník přinesl pro nepřipravené pronajímatele řadu léček, nástrah a pastí (a pokud jste jej ještě neviděli, podívejte se na krátké 14 minutové video s vysvětlením na www.JakPronajimatByty.cz).

Jedna z těchto nástrah číhá v § 2255.

Zde je totiž stanoveno, že "nezpůsobí-li to zvýšené zatížení pro byt nebo dům, může nájemce v bytě i pracovat nebo podnikat".

V zákoně je to sice novinka, ale platilo to už dříve. Nejvyšší soud totiž už před lety stanovil, "že právo nájemce nebo jiné oprávněné osoby na užívání bytu nelze redukovat na "holé" bydlení (jíst, sledovat televizi, sprchovat se, spát) a že by nájemce musel pronajímateli kompenzovat zisk z výdělečných aktivit provozovaných v bytě."

Nyní bylo tedy právo pracovat či podnikat v bytě stanoveno zákonem... a každý pronajímatel si sám odpoví na otázku, zda se tím jeho riziko zvýšilo či snížilo.

(Abychom jej minimalizovali, součástí investičního kurzu Jak kupovat a pronajímat byty v roce 2017 je i vzorová "neprůstřelná nájemní smlouva", která právě na podnikání nájemce v bytě pamatuje.)

Podnikání nájemce v bytě není jen otázkou samotného trvání nájmu, ale také doby po jeho skončení.

Podle usnesení Nejvyššího soudu sp. zn. 29 Cdo 1680/2009, ze dne 26. 5. 2009 (aktuální i nyní) "zánikem právního důvodu užívání prostor, ve kterých je umístěna správa společnosti, nedochází ke změně sídla společnosti a ztráta právního důvodu jejich užívání proto není sama o sobě skutečností zakládající povinnost společnosti navrhnout zápis změny sídla do obchodního rejstříku".

Jinými slovy: Fakt, že podnikateli skončil nájem nemovitosti, ještě neznamená, že se v rejstřících automaticky změní i sídlo společnosti. To zůstává firmě stále zapsané s adresou původního pronajatého místa. A sem také budou i nadále chodit obsílky, faktury dodavatelů... a exekutoři.

Jak se bránit?

1. Nejdříve ...

...

Chcete-li ZDARMA získat celý text článku, stačí vyplnit vaši emailovou adresu a obratem vám jej zašleme. Vaše adresa je v bezpečí, nikomu ji nepředáme a zašleme vám jen to, co jste si vyžádali.

Pošlete mi prosím celý článek ZDARMA na adresu...
 Váš email:
 

   
 

Chcete ZDARMA získat minisérii "7 nebezpečných chyb,
které majitele bytů při jejich pronajímání zbytečně
připravují o peníze... a jak se jich vyvarovat"?

Zadejte svůj e-mail a každý den po dobu jednoho týdne získáte důležitý tip pro výhodnou koupi bytu a jeho pronajímání.

 
www.JakPronajimatByty.cz © Copyright 2017, Realitní centrum s.r.o. , Kontakt: info@jakpronajimatbyty.cz