Hlavní stránka Zpět
Hlavní strana
Články ZDARMA
ZDARMA vzorová nájemní smlouva
Názory pronajímatelů, kteří kurz využívají
Jak kurz získat
Kdo kurz připravil
Pouze pro klienty
 

Článek č.65 Také zaplatíte 20.000 Kč kvůli chybějícímu slovu v nájemní smlouvě?

Následující případ z praxe ukazuje, proč jsou "ty papíry", které s nájemci jako pronajímatelé podepisujeme, důležitou bezpečnostní pojistkou pro případ, že nastanou "problémy":

Situace se týká poruchy bojleru a následného velkého odběru vody.

"Jsme vlastníky domu se 6 bytovými jednotkami. Každý byt má vlastní vodoměr. Při odpočtu odběru vody z hlavního vodoměru se zároveň odečtou bytové vodoměry. Každému bytu je vyúčtována spotřeba vykázaná bytovým vodoměrem plus podíl na objemu vody, který vyplývá z rozdílu mezi odpočtem hlavního vodoměru a součtem jednotlivých odběrů v bytech.

Nedávno jsme prováděli odpočty vodoměrů a zjistili jsme, že odběr vody za celý dům výrazně převyšuje odběry ve všech předchozích letech. Navýšení je způsobeno nárůstem odběru vody v bytě č. 4 a to o cca 20 000 Kč. Při kontrole vodoměru v bytě jsme pak zjistili, že se vodoměr neustále točí.

Při pátrání po příčině jsme zjistili, že praskl pojistný ventil u bojleru. Bojler tedy trvale protékal a voda průběžně odtékala do kanalizace. Byt č. 4 se ale nachází v posledním patře budovy a jeho bojler byl z nedostatku místa v koupelně umístěn na půdě domu, kde je důkladně zabezpečen proti zamrznutí. Nikdo si tak nevšiml, že bojler protéká a že se vodoměr točí. Snad jediným ukazatelem mohla být méně teplá voda.

Nájemník bytu č. 4 po poradě s právníkem zaujal postoj, že nebude nic platit. Nám právník poradil rozúčtovat nadměrný objem vody na všechny nájemníky. Jak postupovat, aby naše kroky bylo možné obhájit u soudu, nám není nikdo schopen poradit."

V nastalé situaci se všichni chtějí vyhnout placení zbytečně tekoucí vody:

- Pokud se pronajímatel rozhodne naúčtovat protečenou vodu nájemci bytu s prasklým bojlerem, ten se bude bouřit, že o tom nevěděl a nebude tedy chtít nic platit.

- Pokud protečenou vodu rozúčtuje mezi všechny nájemce, budou se bouřit oni – chovali se hospodárně, myli se jen jednou měsíčně a teď mají platit za chybu/nedbalost někoho jiného?

- Pokud ale nezaplatí spotřebu vody nájemci, musí ji zaplatit pronajímatel. A protože ten dochází do domu jen občas na kontrolu, vydávat dvacet tisíc za vodu, kterou nespotřeboval, se mu také nechce.

Kdo má tedy těch 20 tisíc zaplatit???

K odpovědi se dopracujeme postupně...

...

Chcete-li ZDARMA získat celý text článku, stačí vyplnit vaši emailovou adresu a obratem vám jej zašleme. Vaše adresa je v bezpečí, nikomu ji nepředáme a zašleme vám jen to, co jste si vyžádali.

Pošlete mi prosím celý článek ZDARMA na adresu...
 Váš email:
 

   
 

Chcete ZDARMA získat minisérii "7 nebezpečných chyb,
které majitele bytů při jejich pronajímání zbytečně
připravují o peníze... a jak se jich vyvarovat"?

Zadejte svůj e-mail a každý den po dobu jednoho týdne získáte důležitý tip pro výhodnou koupi bytu a jeho pronajímání.

 
www.JakPronajimatByty.cz © Copyright 2017, Realitní centrum s.r.o. , Kontakt: info@jakpronajimatbyty.cz