Hlavní stránka Zpět
Hlavní strana
Články ZDARMA
ZDARMA vzorová nájemní smlouva
Názory pronajímatelů, kteří kurz využívají
Jak kurz získat
Kdo kurz připravil
Pouze pro klienty
 

Článek č.47 Jak zabránit tunelování fondu oprav ve vašem domě

Pokud vlastníte byt v domě, ve kterém již vzniklo společenství vlastníků (SVJ), na vlastní kůži jste už jistě zažili humorné, překvapivé i smutné příhody, které se v průběhu jeho shromáždění odehrávají.

Panoptikum lidských názorů, chování a motivů se zde totiž často otevírá v celé šíři... a tento článek vám ukáže, jak se v takovém společenství ubránit pasivitě skupiny či hamižnosti některých jednotlivců.

Někteří vlastníci bytů se tváří, že je "nějaké společenství" vůbec nezajímá – oni přece mají svůj byt a co se děje za jeho dveřmi, to už je podle nich starost někoho jiného.

Jiní se snaží na schůzích ukázat, co v zákonech nastudovali a ohromují ostatní svými znalostmi procedurálních postupů, odkazů na rozsudky a výhrůžkami soudů.

A ti uprostřed chápou společenství vlastníků jednotek často jen mlhavě. Sám jsem musel několikrát analogicky vysvětlovat, že SJM je něco jako rodina, která užívá rodinný dům: Každý z jejích členů má svůj vlastní pokojíček (byt) a tam si dělá, co chce. Protože ale do domu musí téct voda a musíme čas od času opravit střechu, za všechny obyvatele to zařizuje jedna určená osoba, zpravidla táta (výbor, předseda). Když se ale rozhoduje o důležitých záležitostech, scházíme se u večeře a povídáme si o tom všichni (shromáždění vlastníků, hlasování). A i ten, kdo s rozhodnutím většiny nesouhlasí, se musí podřídit.

Většinovým hlasování je ale možné někdy prosadit i plýtvání a jak nedávno vyložil Nejvyšší soud, i vlastník bytu, který byl přehlasován, se může většině vzepřít. A může to dokonce udělat i tehdy, pokud se samotného hlasování vůbec neúčastnil.

S tímto rozhodnutím by se měl seznámit každý člen výboru společenství vlastníků a snad i každý vlastník bytu...

...

Chcete-li ZDARMA získat celý text článku, stačí vyplnit vaši emailovou adresu a obratem vám jej zašleme. Vaše adresa je v bezpečí, nikomu ji nepředáme a zašleme vám jen to, co jste si vyžádali.

Pošlete mi prosím celý článek ZDARMA na adresu...
 Váš email:
 

   
 

Chcete ZDARMA získat minisérii "7 nebezpečných chyb,
které majitele bytů při jejich pronajímání zbytečně
připravují o peníze... a jak se jich vyvarovat"?

Zadejte svůj e-mail a každý den po dobu jednoho týdne získáte důležitý tip pro výhodnou koupi bytu a jeho pronajímání.

 
www.JakPronajimatByty.cz © Copyright 2017, Realitní centrum s.r.o. , Kontakt: info@jakpronajimatbyty.cz