Hlavní stránka Zpět
Hlavní strana
Články ZDARMA
ZDARMA vzorová nájemní smlouva
Názory pronajímatelů, kteří kurz využívají
Jak kurz získat
Kdo kurz připravil
Pouze pro klienty
 

Článek č.20 Nechodit na domovní schůze se může vymstít

Následující článek jsme připravili pro známý finanční server Penize.cz

Většina vlastníků bytů je členem společenství vlastníků jednotek. To rozhoduje o chodu a správě domu. Může si brát úvěry a přijímat jiné závazky. Za ně ale ručí všichni vlastníci, a to v poměru svých spoluvlastnických podílů na domě.

Přestože si to někteří majitelé bytů neuvědomují, jako vlastník bytu jste ze zákona také členem "společenství vlastníků". Podle § 1194 zákona č. 89/2012 Sb.je společenství vlastníků "právnická osoba založená za účelem zajišťování správy domu a pozemku; při naplňování svého účelu je způsobilé nabývat práva a zavazovat se k povinnostem. Společenství vlastníků nesmí podnikat ani se přímo či nepřímo podílet na podnikání nebo jiné činnosti podnikatelů nebo být jejich společníkem nebo členem."

Podle dalších paragrafů tohoto zákona vznikají orgány společenství, kterými jsou shromáždění, což je nejvyšší orgán společenství. Dále musí mít každé společenství svůj výbor nebo předsedu, který vykonává rozhodnutí shromáždění a běžnou agendu provozu společenství.

Fungování společenství lze vysvětlit na jednoduchém příkladu rodiny bydlící v rodinném domě. V něm každý bydlí ve svém pokoji (= bytě) a tam si dělá, co chce. Když jde ale na večeři do kuchyně (= společné prostory domu), musí dodržovat pravidla, která si celá rodina odsouhlasila (= stanovy a domovní řád). Protože do domu vede vodovod, plynovod, elektřina a někdo zajišťovat objednávky a opravy, není praktické, aby se při každé havárii či opravě scházeli všichni členové rodiny (= shromáždění vlastníků). Tyto činnosti zajišťuje jen otec s matkou (= výbor společenství). Běžné věci tak rozhodují sami a kvůli těm důležitým čas od času svolají rodinnou radu (= výroční shromáždění), aby se dohodli, kolik bude kdo na provoz domácnosti přispívat (= povinný příspěvek na náklady spojené se správou domu).

Toto vysvětlení může působit úsměvně a mnoho lidí nad ním může mávnout rukou. S pocitem "když se já nebudu zajímat o ně, oni se nebudou zajímat o mě" nechávají proto výzvy na domovní nástěnce bez povšimnutí a domovních schůzí se neúčastní. To však může mít nepříjemné následky.

Jaké?

...

Chcete-li ZDARMA získat celý text článku, stačí vyplnit vaši emailovou adresu a obratem vám jej zašleme. Vaše adresa je v bezpečí, nikomu ji nepředáme a zašleme vám jen to, co jste si vyžádali.

Pošlete mi prosím celý článek ZDARMA na adresu...
 Váš email:
 

   
 

Chcete ZDARMA získat minisérii "7 nebezpečných chyb,
které majitele bytů při jejich pronajímání zbytečně
připravují o peníze... a jak se jich vyvarovat"?

Zadejte svůj e-mail a každý den po dobu jednoho týdne získáte důležitý tip pro výhodnou koupi bytu a jeho pronajímání.

 
www.JakPronajimatByty.cz © Copyright 2017, Realitní centrum s.r.o. , Kontakt: info@jakpronajimatbyty.cz